Kobylany świętowały swoje 750 lat istnienia.

Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło.
C.K. Norwid

Kobylany świętowały swoje 750 lat istnienia.

Obchody Jubileuszowe odbyły się w dniach 23 i 24 lipca 2016 r. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w Parafialnym Kościele pw. Narodzenia NMP w Kobylanach, którą koncelebrował ks. biskup Stanisław Jamrozek, wspólnie z tutejszym rodakiem ks. prof. dr. hab. Władysławem Głową oraz księżmi dawniej i obecnie pracującymi w Kobylanach. Podczas homilii ks. biskup w swoich słowach odniósł się do obchodzonych uroczystości i stwierdził, że w naszej diecezji niewiele wiosek może się poszczycić takim Jubileuszem. Jak obliczył około 30 pokoleń tu żyło, pracowało i tworzyło bogatą, i jakże piękną historię. Jej wymownym zwieńczeniem jest pomnik Św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności mieszkańców za istnienie naszej miejscowości, w łasce i wierze w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Na zakończenie mszy świętej zostały odczytane listy jakie nadesłali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda i Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Odczytali je posłowie na Sejm RP: Stanisław Piotrowicz i Piotr Babinetz. Po zakończeniu nabożeństwa, gospodarz wioski Kazimierz Krężałek, odsłonił pomnik św. Jana Pawła II, autorstwa Andrzeja Samborowskiego – Zajdla. Asystowali mu wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, starosta powiatu krośnieńskiego Jan Juszczak, wójt gminy Chorkówka Andrzej Koniecki. Uroczystego aktu poświęcenia dokonał ks. biskup Stanisław Jamrozek.

Następnie zaproszeni goście udali się do Domu Kultury, gdzie Zbigniew Więcek, miłośnik historii i regionalista z Krosna przedstawił dzieje jubileuszowej wioski. Po jego wystąpieniu otwarto wystawę „Kobylany wczoraj i dziś”. Bogaty zbiór zdjęć opatrzono mottem „Przeszłość zachowana w pamięci, staje się częścią teraźniejszości”. Jubileuszowy korowód przeszedł ulicami Kobylan do zabytkowego parku, gdzie odbyła się oficjalna część spotkania. Zainaugurował ją sołtys Kazimierz Krężałek. Głos zabierali przedstawiciele parlamentu, władz województwa podkarpackiego, władz samorządowych i lokalnych. Na ręce sołtysa zostały złożone gratulacje, życzenia i okolicznościowe prezenty. Olbrzymim aplauzem przyjęto występ kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich z Kobylan. Wyśpiewały one dzieje wioski- jubilatki w autorskich piosenkach Janiny Więcek. Było na poważnie i z humorem. Dzieci ze Szkoły Podstawowej, wzruszyły zebranych swoim montażem „Moja Mała Ojczyzna”, w którym przedstawiły swoją miłość do niej. Dziewczęta z parafialnej scholi zakończyły program artystyczny jubileuszowego pierwszego dnia. Zaproszeni goście i licznie przybyli mieszkańcy długo siedzieli w parku przy kawie i dobrej muzyce. Wracały dawne wspomnienia o życiu w beskidzkiej wiosce, jej kulturze i historii.

W drugim dniu jubileuszu wręczono nagrody uczniom Szkoły Podstawowej w Kobylanach,  którzy wzięli udział w zorganizowanych przez szkołę konkursach. Na scenie zaprezentowały się zespoły: 50+, schola, Disco Full oraz „Agness”.

W trakcie uroczystości zaproszeni goście oraz mieszkańcy mogli zamieścić okolicznościowy wpis do przygotowanej specjalnie na tą okazję Księgi Pamiątkowej i zakupić specjalne wydanie książki o Kobylanach. Ponadto Komitet Organizacyjny 750-lecia Kobylan przygotował inne pamiątki: wyrzeźbione w drewnie herb i jubileuszowy stempel, które wykonał własnoręcznie lokalny artysta Miłosz Trybiec, oraz cegiełkę fundacyjną. Każdy chętny mógł ją nabyć przed i w trakcie uroczystości, a dochód z jej sprzedaży przeznaczono na budowę Jubileuszowego Pomnika.

Uroczystości jubileuszowe były, dla zaproszonych gości, mieszkańców i sympatyków Kobylan, wielkim wydarzeniem i przeżyciem. Organizatorzy mają  głęboką nadzieję, że Jubileusz 750-lecia pozostawił niezapomniane wrażenia i na długo zostanie w pamięci uczestników.

Janina Więcek i Lidia Jakieła